Tisztítószerek készítése

 

Mosogatógép tabletta

A recept:

  • 3 evőkanál szódabikarbóna
  • 2 evőkanál  citromsav
  • 2 evőkanál só
  • 1 evőkanál Na-perkarbonát
  • 1 evőkanál mosószóda

Egy mosáshoz annyit teszek, hogy az adagolótégely majdnem tele legyen.

Én egy jól záródó befőttes üvegben keverem össze. Nem érdemes egyszerre sokat összekeverni, mert hiába van jól lezárva, így is nagyon hamar (1-2 óra alatt) beleköt és alig lehet kirobbantani. Viszont pont ezért akár jégkockatartóba is tölthető pár órára. Igaz késsel kell egy kicsit bányászni, ügyeskedni, mire kijön a tartóból, és lesznek lemorzsálódó darabok is, de érdemes egyszer elbíbelődni vele, mert utána tényleg nagyon egyszerűan adagolható.

Nem teszek külön sót a sótartó részbe (nekem már egy éve világít a figyelmeztetés, miszerint pótoljam, de szerintem felesleges), viszont 10 %-os biológiai erjesztésű ecetet teszek az öblítő részbe, hígítás nélkül.

 

Narancsolajos tisztítószer

Hozzávalók:

  • 5 db narancs héja
  • 2 db citrom héja
  • 2 liter víz
  • 2 kávéskanál xantán

Elkészítése:

  1. A gyümölcsöket félbe vágtam, kifacsartam a levüket, amit másra használtam.
  2. A héjakat aprítva, 2 liter vízben forrástól számított 45 percig főztem, lassú lángon.
  3. Majd hagytam kihűlni, és turmixgépben alaposan összeturmixoltam. Leszűrtem, éa a visszamaradt anyagot az EM- bio szaporító edénybe (konyhai komposztáló) tettem, egyébként nem hiszem hogy felhasználható valamire. Tán az almaecetben még elfér.
  4. A leszűrt folyadékból kivettem pár evőkanállal, elkevertem benne a 2 kávéskanál xantánt, majd visszaöntöttem az egészbe, átkevertem alaposan, flakonba tettem, és kész.

A xantánról: kihagyható, de nem olyan bonyolult beszerezni. Sűríti a folyadékot, ami a wc tisztításnál jól jön, és mivel ebből a löttyből öblítőt is keverek, puhítja a ruha szálait. Meg lehet nézni a bio öblítőket, soknak összetételében ott van a xantán.

Az eredmény egy wc szagtalanításra is, fürdőszobai tisztításra, felmosásra alkalmas szer. Öblítőként való funkciójáról külön receptet írok.

 

 

Almaecet készítés

 

almaecet: 2 hétig meleg helyen, majd leszürjük, majd újra

1 liter viz + 100 gram cukor. És ennek a töbszörösei az adott nagyságú üvegbe. Az alma (aprólék, héjj, csutka) 2/3 rész legyen, a többi viz. Majd dobj rá egy darab kenyeret, ezt hagyd kb 2 hétig meleg helyen érlelödni, gézzel az üveget lezárva, néha kevergesd, majd szürd le. Most mehet hozzá még 100 gr cukor literenként. Vissza a géz rá, majd még hagyni érlelni, kb 4 hétig, érzés szerint. Majd szürde le, és megint mehet rá a vászon ruha. Minél tovább áll, annál erösebb lesz. Az én almaecetem még soha nem tisztult le teljesen (lehet, mert csak héjból csináltam), de ha már semmi borize nincs akkor kész. Az ecetágyat lehet használni a következö adaghoz is, de én nem vacakolok vele, ráteszek megint egy kis kenyeret.

Az arány a legegyszerűbb (hátha kis üveggel tesz el valaki): 1/3 alma, 2/3 víz. 5 literes üvegbe téve 200-250 gr cukornak megfelelő édesítőanyag.

 

 

Mosógél

 

Lényeg, hogy az 1 kg tiszta fahamut leforrázom 4 liter vízzel, majd kihűlés után textílián átszűröm. Ez egy kész anyag, lehet vele mosni, felmosni, natúr fát tisztítani.

 

Vigyázat!!! A kezet erősen szárítja, mivel zsíroldó hatású.

A visszamaradt sűrű anyagból is érdemes kis üveggel tárolni, mivel jó súrolószer. Például a számítógép asztalról a bébi által rajzolt alkoholos filc-grafikákat ezzel tudtuk lemosni :)

Hozzávalók:

  • 300gr mosószappan
  • 2 liter hamulúg
  • 5 liter víz

Elkészítése:

  1. A mosószappant lereszelem, kevés vízben felolvasztom.
  2. Mikor felolvad, beleöntöm a későbbi tárolókannába, és ráöntöm a 2 liter lúgot.
  3. Kicsit összerázom, és mehet rá az 5 liter langyos víz. Lezárom, összerázom és másnap reggelig nem foglalkozom vele. Addigra lesz sűrű gél belőle. 
  4. Ha többször ránézel másnapig, láthatod ahogy egyre sűrűbbé válik. Mikor eléri a gél állapotot, úgy is marad. Nem kell használat előtt felrázni, mivel egy teljesen homogén elegyet kaptunk.

Egy normál mosáshoz 150ml-t használok.

 

Saját készítésű otthon illatosító

 

A leggyorsabb módja a lakás felfrissítésének, ha néhány fűszert egy tálban felforralunk, és lassú tűzön párologtatjuk.  Ezzel a módszerrel talán már sokan próbálkoztatok, hiszen nem igényel szaktudást. A legkedveltebb, főként őszi, téli estéken a fahéj és szegfűszeg kombináció rövid idő alatt átjárja az egész lakást, és nem utolsó sorban semlegesíti a kellemetlen szagokat.

 

A gyümölcsök közül a citrusfélék a legintenzívebb illatúak, ezért érdemes ezeket a gyümölcsöket használni. A citrom és a narancs különösen illatos a vízben, s tartós frissességet ad.

 

Ha szeretitek a borsmenta, rozmaring vagy kakukkfű illatát, azt is érdemes kipróbálni. Igen frissítő hatásuk van, ráadásul jól fertőtlenítik a szoba levegőjét.

 

Fahéj, szegfűszeg, babér, borókabogyó - túl azon, hogy pikáns, karakteres illattal ajándékoznak meg, ráadásul ha egészben használjuk - jól is mutatnak az üvegben.

 

  1. Ne dobjuk ki a narancs- vagy citromhéjat. Illatos víz készítéséhez kiválóak lehetnek.

Amit alapjaiban tudni kell
Hozzávalók: 1 db 7 dl-es üveg, egy serpenyő, desztillált víz és ízlés szerint fűszerek, gyógynövények, gyümölcsök.
Elkészítés: a gyümölcsöket felszeleteljük, közé illesztjük a fűszereket, és a forrásban lévő desztillált, ionizált vízzel leöntjük. Hűtőben 1-2 hétig tárolhatjuk, és bármikor felhasználhatjuk. Azonnali felhasználásnál - ha intenzív illatot szeretnénk - lassú tűzön párologtatjuk, de kellemesen lágyan párolog párologtató készülékben is. Ha edényben párásítunk, akkor figyeljünk oda, és időnként pótoljuk vízzel. 1 adag kb. 2-3-szor önthető fel illatvesztés nélkül. Ha erőteljesebb illatot szeretnénk, akkor tegyünk a keverékhez néhány csepp illóolajat.

Illatkompozíciók
1. Narancs, fahéj és szegfűszeg (ízlés szerint mehet bele szegfűbors és ánizs is). A pikantéria kedvéért beleszelhetünk 5-6 szelet gyömbért is. Ez a kombináció az egyik általános kedvenc, igen kellemes, hosszantartó aromával ajándékozza meg otthonunkat.

2. Citrom, rozmaring, és a vanília. Aki szereti a friss illatokat romantikával fűszerezve, az bátran próbálja ki ezt a változatot is. Vanília kivonatból 4 cseppel bolondítjuk az elegyet, igen kellemes aromát varázsol.

3. Kakukkfű, menta és a vanília-kivonat. Ez a kombináció is frissességet kölcsönöz, amit főként a mentának köszönhetünk. E nélkül is hatásos, bár illatában szolidabb lesz. További örömhír, hogy köhögős időszakban a hörgőkre is jó hatással van, persze a kakukkfű illatával nincs mindenki barátságban. Nos, ekkor szükséges a menta.

4. Fenyő, 5-6 db babér és egy egész szerecsendió, valamint egy reszelve. Ha szeretnénk az erdő illatát kölcsönözni otthonunkba, akkor ez egy telitalálat.

Jó kísérletezgetést, illatozzon otthonotok természetesen, vegyszerek nélkül.

 

 

Házi nagyhatású (enzimes) tisztítószer

Citrusos enzimes tisztítószer

Hozzávalók:

  • 100g barna (nyers) cukor
  • 300g citrushéj (lehet egész gyümölcs is, ha már félig megromlott pl.)
  • 1000g víz

Elkészítése:

  1. A citrushéjat belevagdossuk egy másfél-2 literes üvegbe (lehet üveg is, nekem csak műanyag ásványvizes flakonom volt), beleöntjük a cukrot és a vizet, jól összerázzuk, majd a kupakot meglazítva állni hagyjuk 3 hónapig.
  2. Amikor a gázképződés megállt, a kupakot ráhúzhatjuk, de akkor is tanácsos naponta egyszer kiengedni a szellemet a palackból.

Az első hónapban minden nap alaposan össze kell rázni. A kupakot soha ne szorítsuk rá az edényre, mivel rengeteg gáz Az elkészült tisztítószer arról ismerszik meg, hogy a kezdeti ködös valamiból viszonylag tiszta, sárgás vagy vöröses folyadék keletkezik (alapanyagtól függ a szín), a citrushéjak maradványa a flakon aljára süllyed, szaga savanykás lesz. Ekkor a tisztítószert le lehet szűrni és fel lehet használni.

Nem túl meglepő módon a 3 hónapot az ember lánya általában türelmetlen kivárni, ezért gyorsított módszert keres legalább az első pár flakon tisztítószer elkészítéséhez. A több száz bejegyzésen magamat átrágva a következő módszereket találtam, melyek felgyorsítják az érést.

Gyorsított érésű receptek

  1. Az alap recepthez fél csomag élesztőt adunk. Az érési idő ekkor 2-3 hét.
  2. Az alap recepthez némi almaecetet adunk. Ekkor az érési idő 4-6 hét körül mozog. (Megjegyzés: egyszerű bolti almaecettel nem működik tapasztalatom szerint. Olyan bio almaecet kell bele amiben még benne van némi almapempő (apple cider vinegar with mother), tehát elő az ecet.)
  3. A már elkészült enzimes tisztítónkból az aljára lesüllyedt üledékből kiveszünk 1-2 kanálnyit és a friss flakonhoz adjuk. Ekkor az érési idő 2-4 hét.
  4. képződik az erjedés során, és az üveg felrobbanhat!

 

Ezeknél a recepteknél az első 1-2 héten minden nap össze kell rázni a flakont, utána hagyni kell beérni. Én az élesztős változatot készítettem el, ez is nagyon jó lett, bár a türelmesebbek szerint a 3 hónapos az igazi!

 

GYIK az eredeti cikkek alapján:

  • Fehéres trutyi a víz felszínén: teljesen normális. Rázzuk össze jól a flakont. Ha sokadjára is visszajön a trutyi, adhatunk hozzá egy pici extra cukrot, ha ez se használ egy héten belül, kiönthetjük.
  • Fekete trutyi a víz felszínén: kidob, kiönt, eléget!!! A flakon tartalma valahogy megfertőződött, ez akkor fordul elő gyakran, ha egyáltalán nincs lefedve a flakon szája.
  • Bézs vagy enyhén sárgás trutyi: normális, semmi baj nincs vele.
  • Zöldes trutyi illetve a szivárvány egyéb színeiben játszó: nem tudni, mitől van, ha az eredeti alapanyag nem ilyen színű volt, akkor a biztonság kedvéért kidob, kiönt, eléget!!!
  • Alapanyagok: a tisztítószer készülhet akármilyen zöldség- vagy gyümölcs részből, akár gyógynövényeket is bele lehet mixelni. A recepthez azért írtam citrushéjakat, mert ezekből lesz legkevésbé büdi az enzim. Zöldségekből általában nagyon büdi lesz, de gondolom ezen némi illóolajjal lehet segíteni. A legerősebb tisztítószer ananászhéjból- és darabkákból készül.
  • A cukorkérdés: Az első flakon tisztítómat én fehér cukorral csináltam, mert az volt itthon. Tapasztalatom az, hogy a 3 flakon fehér cukrosból nekem kettő tönkrement  Nem tudom miért nem szeretik a bacik a fehér cukrot, de nagyon nem szeretik. Aki barnacukor vásárlására adja a fejét, olyat keressen, ami nyers barnacukor, mert sokszor csak a finomított fehér cukorral kevert melaszt árulják barnacukor címszó alatt. Én sose mérem a cukormennyiséget, csak úgy saccra beleöntök valamennyit, valószínűleg kevesebbet is mint amit a recept ír, mert a fél kilós barnacukrommal 7 üveget megtöltöttem 

Felhasználása:

Felmosáshoz: A felmosóvízhez adjuk maximum 1:10 arányban (lehet jobban hígítani). A tapasztalat az, hogy az első 2-3 felmosáskor borzasztó fekete lesz a felmosóvíz, később, ha már felszedte a lerakódott koszt, akkor nem lesz olyan fekete a víz.

Mosogatószerként: lehet áztatóvízbe önteni, vagy valamilyen habképző anyaggal (reszelt szappan, szódabika?) összekeverve folyóvizes mosogatáshoz is jó.

Autómosáshoz: az autót előbb vizezzük be, majd töröljük át a legalább 1:10 arányban felhígított enzimmel. A kosz könnyebben lejön, a kocsi csilli-villi lesz tőle.

Gyümölcsök, zöldségek tisztítására: a felhasználni kívánt gyömölcsöket áztassuk be 1:10 arányú enzim-víz keverékébe, ideális esetben 45 percre, majd mossuk át tiszta vízzel.

Lefolyótisztításra: éjszakára öntsük a lefolyóba a hígítatlan enzimet.

Makacs foltok és szagok eltávolítására: hígítatlanul öntsük az érintett felületre, hagyjuk állni rajta egy órát. Eredményesen kihozza a vérfoltokat is a ruhából. Figyelem!!! Volt, akinek a mikroszálas tisztítókendőjét kifakította. Mások ruháin egyáltalán nem fakított fél éves folyamatos használat után. Mindenki döntse el, hogy meri-e vállalni a kockázatot ruhák esetében.

Mosószerként: 1-2 deci enzim a mosódobba. Elveszi a ruhák szagát, puhítja a textíliát. Lásd a fenti figyelmeztetést!

Fürdőszoba tisztítására: Könnyedén lehozza az ilyen-olyan foltokat, nálam a vízkő és a rozsdafoltok enyhe sikálással simán lejöttek.

Ablaktisztításhoz: 1:3 arányban hígított enzimmel a szokásos módon tisztítsuk le a felületet.

Háziállatok piszka után feltakarításhoz: töményen alkalmazzuk.

Kozmetikában: a beszámolók szerint volt, aki eredményesen kezelte vele vírusos szemölcseit. Arctisztítóhoz kis mennyiségben hozzáadható.

Növénytápszerként: 1:200 arányban hígítva. Ha túladagoljuk a növényeket, elpusztulnak, ezért ne öntözzünk állandóan enzimmel!

Kutyamosáshoz: 1:200 arányban vízzel hígítva, esetleg szódabikarbónával habosítva. Volt, akinek a bűzösborz által szalonképtelenné lett kutyáján segített (töményebben, szodabikával).

Nekem személy szerint eddig erre vált be:

  • fürdőszoba takarítása (mosdókagyló, fürdőkád, csempe, wc, csapok),
  • konyha takarítása (leégett maradványok a tűzhelyen, munkalap, stb),
  • felmosás,
  • üvegfelületek takarítása,
  • nagyon régi elszürkült szőnyeget szinte újjáélesztette,
  • a ruhákat nem fakítja, de foltos-koszos holmikat elő kell kezelni (pl. konyharuhák) és ugyebár nem fehérít, ezért fehérekhez érdemes mást használni.